Logo Gmina Perlejewo

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 27631
W sumie: 27631

News

News zdjęcie id 669

Mieszkaniec gminy Perlejewo będzie uczestnikiem mistrzostw Polski

17.07.2018

 

    23-letni Albert Bielik, mieszkaniec gminy Perlejewo, od będzie reprezentował gminę Perlejewo 5 sierpnia w zawodach triatlonowych w Gdyni, o randze oficjalnych Mistrzostw Polski Herbalife IRONMAN 70.3. Dystanse do pokonania: 1900 m pływania, 90 km jazdy rowerem, 21,1km biegu.

   Albert sport uprawia od 5 roku życia. M.in. grał w piłkę, w 2017 r. postawił na triathlon.

 

 

    Krótki wywiad z Albertem:

- Czemu akurat ten rodzaj sportu?

- To daje wyzwanie łączenia dyscyplin. Jest kategorią wytrzymałościową. Można go trenować przez cały rok, właściwie w każdym miejscu. Wynik jest uzależniony wyłącznie od zawodnika. Możesz trenować w pojedynkę i w grupie. Jest stosunkowo łatwy technicznie, ale wymagający.

- Czy do triathlonu trzeba mieć predyspozycje?

- Jeżeli celem jest ukończenie wyścigu, to można pokusić się o stwierdzenie, że w zasadzie każdy jest w stanie tego dokonać. Kiedy jednak apetyt staje się większy  i walczymy o kwalifikację na mistrzostwa świata, czy wygranie swojej kategorii wiekowej w prestiżowych zawodach, to rolę zaczynają odgrywać predyspozycje, umiejętności, wytrzymałość, kondycja itp. Najważniejsza jest jednak silna wola i zapał, tak by chciało się w każdą pogodę wyjść choćby na te trzy podstawowe treningi w tygodniu: pływacki, rowerowy i  biegowy.

- Jak wygląda trening triathlonisty?

- O treningu opowiem na swoim przykładzie. W ciągu tygodnia trenuję wszystkie dyscypliny. Nie używam systemu „jeden tydzień – jedna dyscyplina”, bo triathlon nie jest zlepkiem trzech konkurencji. Bardzo często stosuje się tzw. zakładki, czyli łączy w treningu dwie dyscypliny. Trenuje się zazwyczaj dwa razy dziennie. Rano trening pływacki, a wieczorem lub po południu biegowy, albo rowerowy. Większość triathlonistów pływa rano, gdyż wysiłek ten jest o wiele mniejszym obciążeniem dla mięśni, niż treningi na lądzie. Co do intensywności, to wszystko zależy od okresu przygotowań. Zimą dużo trenujemy „w tlenie”, czyli nie przekraczając określonej intensywności – spokojne wybiegania i jazda na trenażerze rowerowym. Dużo więcej jest pływania, wtedy wyrabia się kilometraż na basenie. Wiosną i latem natomiast dużo uwagi przywiązuje się do biegania i jazdy na rowerze, a to z racji pogody i temperatur jest ułatwione.

- Ile średnio godzin w tygodniu Ty trenujesz?

- Trenuję w systemie 3 na 1, czyli 3 tygodnie rosnącej intensywności, przy czym ten ostatni tydzień  jest luźniejszy bardziej regeneracyjny. Można powiedzieć, że trenuję około 20 godzin w tygodniu. Nie tylko mówimy o czasie spędzonym na treningu, ale też o kilometrażu i intensywności. W bezpośrednim przygotowaniu startowym mam zakładki, na przykład 80 km na rowerze, a później 10 km biegu.

- Masz życiowe, lub sportowe motto?

- Nigdy się nie poddawaj. Po prostu bądź cały czas w ruchu, bo stanie w miejscu to brak rozwoju.

 

 

    

 

 

     (fot. facebook)

 

 

 

 

Wójt gminy zaprasza

Wójt Gminy Perlejewo przyjmuje interesantów w każdą środę w godz. 9-12. Prosimy o wcześniejsze telefoniczne potwierdzenie obecności.

 

Urząd Gminy Perlejewo

17-322 Perlejewo
tel./fax 85 657-85-15
e-mail:ug@perlejewo.pl 

 

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

maj 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.