Logo Gmina Perlejewo

News

News zdjęcie id 463

Dożynki Wojewódzko - Diecezjalne

11.09.2017

 
    Dożynki Diecezjalno - Wojewódzkie w Perlejewie stały się wydarzeniem wyjątkowym. Po raz pierwszy wojewódzkie Święto Plonów organizowane przez Marszałka Województwa Podlaskiego połączone zostały z Dożynkami Diecezji Drohiczyńskiej. Organizatorami byli więc w tym roku zarówno marszałek województwa Jerzy Leszczyński, jak również Ks. Bp Prof. Tadeusz Pikus, oraz Wójt Gminy Perlejewo, Krzysztof Radziszewski.
 
 
     Uroczystości rozpoczęły się od Liturgii w Cerkwii św. Mikołaja w Grodzisku, pod przewodnictwem Metropolity Warszawskiego i całej Polski Abp. Sawy. Msza katolicka odprawiona została na placu tuż obok Kościoła pw. Przemienienia Pańskiego w Perlejewie. Mszy św. przewodniczył biskup drohiczyński Tadeusz Pikus.
 
     Podczas tegorocznego Święta Plonów nie zabrakło tradycyjnego dzielenia się chlebem, wieńców dożynkowych, konkursów z nagrodami. 
 
    Na początku części oficjalnej uroczystości przedstawiono tegorocznych starostów dożynkowych, którymi zostali Barbara i Jacek Żero oraz Joanna i Krzysztof Korol. Starostowie dożynkowi przekazali chleb Marszałkowi Województwa Podlaskiego, który następnie przełamał sie chlebem z uczestnikami uroczystości.
 
 
     Na uroczystości dożynkowe przybyli przedstawiciele rządu i parlamentu, samorządowcy i politycy, duchowni prawosławni i katoliccy oraz główni bohaterowie święta - rolnicy z województwa podlaskiego, warszawskiego i lubelskiego (z diecezji drohiczyńskiej). Można było wśród gości zauważyć Władysłąwa Kosiniaka - Kamysza, szefa PSL, Marka Sawickiego, byłego ministra rolnictwa, Jacka Boguckiego, obecnego wiceministra rolnictwa, Jana Zabielskiego, wicewojewodę podlaskiego, Stefana Krajewskiego - członka zarządu województwa, radnych wojewódzkich oraz starostów siemiatyckiego, monieckiego i bielskiego.
 
    Nad Dożynkami patronat honorowy objął prezydent Andrzej Duda. Poprzez to szczególne wyróżnienie Prezydent RP, w imieniu państwa i narodu, wyraził głęboki szacunek i wdzięczność za pracę rolników. Listy przesłali również: Wicepremier Minister Nauki i Wyższego Jarosław Gowin, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel.
 
 
     - Uroczystości dożynkowe to radosne zwieńczenie całorocznego trudu rolniczej pracy. Dla mnie osobiście, to święto jest w tym roku szczególne – wraz z Jego Ekscelencją Księdzem Biskupem Drohiczyńskim Tadeuszem Pikusem zorganizowaliśmy je w miejscowości z której pochodzę. To tutaj, w Perlejewie, byłem ochrzczony, wychowywałem się i chodziłem do szkoły. Tu przez wiele lat był mój dom. Dlatego rozpoczynając te uroczystości, staję przed Wami, jak przed rodziną, aby podziękować Bogu za szczodrość plonów, a ludziom podlaskiej wsi za ciężką pracę. Jestem także wdzięczny Jego Eminencji Sawie, Zwierzchnikowi Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, Metropolicie Warszawskiemu i Całej Polski, za to, że zechciał odprawić nabożeństwo i wziąć udział w naszych uroczystościach - powiedział gospodarz uroczystości Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński.
 
     Ks. bp. Tadeusz Pikus Ordynriusz Drohiczyński pogratulował marszałkowi Leszczyńskiemu zorganizowania Dożynek i pozdrowił wszystkich zebranych:
     - Cieszę się, że razem możemy świętować zebranie plonów z tej ziemi, by nie zabrakło nikomu chleba - mówił bp. Tadeusz Pikus i przytoczył opowieść o rolniku, którego spotkał kardynał Stefan Wyszyński, a który siał zboże podczas wojny, nie wiedząc, czy będzie mógł zebrać plony.
     
     - Skorzystałem z zaproszenia i jestem ze swoja drużyną. Pokój wszystkim! - powiedział z kolei abp. Sawa - To ważny dzień w życiu społeczności, w życiu narodu.
   
     Abp. Sawa odznaczył Marszałka Województwa Podlaskiego Jerzego Leszczyńskiego Orderem Św. Marii Magdaleny II stopnia.
 
 
     Przyznane również zostały odznaki honorowe "Zasłużony dla Rolnictwa", które 24 osobom przyznał Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Otrzymali je: Barańczuk Jerzy, Bondarczuk Sławomir, Bujno Bożena, Giedrojć Romuald, Gorochowicz Tomasz, Kalinowski Wiesław Feliks, Koc Andrzej, Korol Krzysztof, Krzyżanowski Paweł, Kulesza Adam, Lasota Marcin, Łagoda Krystyna, Malinowski Marian, Przystupa Andrzej, Puczyński Jan, Putko Aleksander, Sokołowski Krzysztof, Stocki Aleksander, Szajkowski Andrzej, Twarowski Bogdan, Uchan Kamil, Wisłocki Adam, Zalewski Zbigniew, Żero Jacek. 
 
    W konkursie na najpiękniejsze wieńce dożynkowe, w kategorii wieńców tradycyjnych nagrody otrzymali:
I miejsce - wieniec z miejscowości Sawice Dwór
II miejsce - wieniec z miejscowości Knychówek
III miejsce - wieniec Zespołu Nowina z gminy Mielnik
W kategorii wieńców współczesnych nagrodzone zostały wieńce:
I miejsce - wieniec z miejscowości Sarnaki
II miejsce - wieniec z miejscowości Zembrów
III miejsce - wieniec Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim.
 
 
    Podczas uroczystości dożynkowych wręczone zostały Odznaki Honorowe Województwa Podlaskiego. Decyzją Zarządu Województwa Podlaskiego Odznaka Honorowa Województwa Podlaskiego została przyznana:
- Krzysztofowi Radziszewskimu, Wójtowi gminy Gminy Perlejewo;
- Janowi Zalewskiemu, Staroście Powiatu w Siemiatyczach;
- Wojciechowi Borzym, Burmistrzowi Miasta Drohiczyn, inicjatorowi założenia Stowarzyszenia LGD „Tygiel Doliny Bugu”, Prezesowi Podlaskiego Stowarzyszenia Gmin;
- Mirosławowi Angielczykowi, Właścicielowi firmy „Dary Natury” a także „Ziołowego Zakątka” i Ośrodka Edukacji Przyrodniczej, w którym szkoli młode pokolenia zbieraczy ziół;
- Sergiuszowi Martyniukowi, włascicielowi firmy Pronar Narew, największego obecnie w kraju i liczącego się w Europie producenta ciągników, maszyn rolniczych i komunalnych i kół tarczowych, zatrudniającego ok. 1800 pracowników.
     O przyznanie wszystkich tych Odznak wnioskował Jerzy Leszczyński Marszałek Województwa Podlaskiego.
 
     Podsumowano również konkurs "Żniwa mogą być bezpieczne". Pierwszą nagrodę, ufundowaną przez Marszałka Województwa Podlaskiego za najbezpieczniejsze gospodarstwo otrzymał Paweł Radziszewski z miejscowości Twarogi Wypych w gminie Perlejewo. Druga nagroda, ufundowana przez OIP Białystok, trafiła do Zdzisława Łempickiego z miejscowosci Lubieszcze (gmina Brańsk), a trzecia, ufundowana przez OR KRUS Białystok - do Pawła Sugiero z Krupicc (gmina Siemiatycze).
 
    Komisja w czasie tegorocznych żniw przeprowadziła 321 wizytacji prac polowych i transportu płodów rolnych, w których uczestniczyło 403 rolników i członków ich rodzin. Uhonorowani laureaci konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”, to Państwo Maria i Jan Wojtkowscy – zajęli III miejsce w etapie wojewódzkim konkursu.
 
    Kolejna część uroczystości związana była z plebiscytem Gazety Współczesnej - „Strażak PSP 2017 roku, Strażak OSP 2017 roku oraz Jednostka OSP 2017 roku. Plebiscyt trwał do końca sierpnia, a zwycięzców wybrali czytelnicy. 
       Zwycięzcą w kategorii „Strażak PSP 2017 roku” został sekcyjny Błażej Masiewicz.
Miejsce II w plebiscycie „Strażak PSP 2017 roku” zajął strażak Michał Chałko.
III miejsce w plebiscycie w kategorii „Strażak PSP 2017 roku” przypadło starszemu sekcyjnemu Emilowi Kobusowi.
 
 
    Zwycięzcą plebiscytu w kategorii „Strażak OSP 2017 roku” został Tomasz Szcześniak.
Laureatem miejsca II w plebiscycie w kategorii „Strażak OSP 2017 roku” został Grzegorz Kisiel.
Laureatem miejsca III został Mateusz Hodun.
      Tytuł Jednostki OSP Roku 2017 otrzymała Ochotnicza Straż Pożarna z Brańska.
Gratulacje wszystkim nagrodzonym złożył Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński.
 
    Wydarzenia związane z dożynkami uzupełniały występy zespołów folklorystycznych, atrakcje związane z wystawą płodów rolnych, stoiska przedsiębiorców i instytucji związanych z rolnictwem, degustacje regionalnych produktów, stanowisko "zdrowotne", gdzie można było zmierzyć ciśnienie i poziom cukru, występy zespołów ludowych, plebiscytu "Strażak Roku" (org. Polskapress), konkursu na najpiękniejsze stoisko Dożynek i wiele innychi. A zwieńczeniem wieczoru w Perlejewie był koncert Janusza Laskowskiego.
 
źródło: Wrota Podlasia
 
 
 

Wójt gminy zaprasza

Wójt Gminy Perlejewo przyjmuje interesantów w każdą środę w godz. 9-12. Prosimy o wcześniejsze telefoniczne potwierdzenie obecności.

 

Urząd Gminy Perlejewo

17-322 Perlejewo
tel./fax 85 657-85-15
e-mail:ug@perlejewo.pl 

 

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

wrzesień 2023
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.