Logo Gmina Perlejewo

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 24702
W sumie: 404023

News

News zdjęcie id 1553

W Szkole Podstawowej w Perlejewie bije zielone serce

30.11.2023

Już można się tym chwalić, a warto to zrobić, bo sprawa jest niecodzienna - 20 listopada 2023 r. w Szkole Podstawowej w Perlejewie została uruchomiona Ekopracownię, czyli „zielone serce szkoły”.

Ekopracownia to projekt dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku, w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej.

Projekt jest spełnieniem marzeń i planów szkolnej społeczności, by w specjalnie do tego stworzonych warunkach przekazywać wiedzę dotyczącą piękna otaczającej przyrody. Bo gdzie o tym uczyć, jeśli nie w szkole znajdującej się w gminie którą tworzą malownicze plenery rzeki Bug, gdzie czyste powietrze, świat roślin i zwierząt każdym wschodem
i zachodem słońca wołają, by nieskażone przekazać je kolejnym pokoleniom.

Celem realizowanego w szkole projektu jest kształtowanie postaw proekologicznych oraz zwiększenie świadomości ekologicznej młodego pokolenia w zakresie: przeciwdziałania emisjom, odnawialnych źródeł energii i niskoemisyjnego transportu, zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Dzięki ekopracowni uczniowie mają przyjazne miejsca do nauki i rozwijania zainteresowań z zakresu przedmiotów przyrodniczych.

Na otwarciu ekopracowni Jakub Wierzbicki - Wójt Gminy Perlejewo zwrócił się do nauczycieli z przesłaniem, że mają moralny obowiązek budowania w uczniach postaw proekologicznych, rozwijania w nich troski o otaczającą nas przyrodę. Dbanie o środowisko naturalne to nasza zbiorowa odpowiedzialność i tę odpowiedzialność musimy zaszczepiać młodym pokoleniom, podkreślał.

Gmina Perlejewo podpisała umowę na dofinansowanie organizacji ekopracowni w Szkole Podstawowej w Perlejewie 9 października 2023 r. Od tego momentu trwały intensywne przygotowania do uruchomienia pracowni ekologicznej. W ramach projektu zakupiono meble - biurko, krzesło, szafy z gablotami ekspozycyjnymi, mobilną szafkę laboratoryjną, stoły i krzesła. Druga, kluczowa część zakupów, to pomoce dydaktyczne: aparat fotograficzny, gimbal, laptop, LaboLABY struktura roślin i zwierząt oraz pogodę i klimat, globusy indukcyjne, globus interaktywny z mówiącym piórem, układ okresowy pierwiastków, modele komórki roślinnej, struktury liścia, kwiatu, Ziemi, lodu, płyt tektonicznych, profile glebowe w słojach ekspozycyjnych, interaktywne plansze przyrodnicze z dostępem do internetowych aplikacji, przenośny zestaw do badania wody, klocki GIGO energia słoneczna, edukacyjną stację do segregowania odpadów, tablice korkowe oraz edukacyjną fototapetę – mapę świata.

W ramach realizacji projektu zrealizowano szereg działań, aby osiągnąć efekt ekologiczny:

20 listopada 2023 r. - otwarcie ekopracowni.

20 - 30 listopada 2023 r. - warsztaty ekologiczne dla przedszkolaków, uczniów, rady pedagogicznej, pracowników samorządowych oraz szkoły, seniorów, radnych gminnych oraz sołtysów.

21 - 25 listopada 2023 r. – dni otwarte w ekopracowni dla wszystkich zainteresowanych.

22 listopada 2023 r. – spotkanie edukacyjne z rodzicami i prezentacja ekopracowni.

Ponadto w ramach projektu powstały artykuły internetowe, ulotka oraz film nagrany przez uczniów oraz nauczycieli. Bardzo serdecznie zachęcamy do obejrzenia filmu.

 

Dzięki projektowi uczniowie zyskują świetnie wyposażoną salę do zajęć przyrodniczych, z których będą mogli korzystać na co dzień.

Wartość projektu to 55 020,00 zł, z czego dofinansowanie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku stanowi 90% wartości zadania (49 518,00 zł). Pozostałe środki (5 502,00 zł) pochodzą z budżetu Gminy Perlejewo.

Wójt gminy zaprasza

Wójt Gminy Perlejewo przyjmuje interesantów w każdą środę w godz. 9-12. Prosimy o wcześniejsze telefoniczne potwierdzenie obecności.

 

Urząd Gminy Perlejewo

17-322 Perlejewo
tel./fax 85 657-85-15
e-mail:ug@perlejewo.pl 

 

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

czerwiec 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.