Logo Gmina Perlejewo

News

News zdjęcie id 1131

Droga ku odzyskaniu niepodległości – historia i tradycje Gminy Perlejewo

17.11.2021

14 listopada 2021 r. w Gminie Perlejewo odbyły się uroczyste obchody Święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę . 

Organizatorami wydarzenia pod nazwą: „Droga ku odzyskaniu niepodległości – historia i tradycje Gminy Perlejewo” byli Gmina Perlejewo oraz Stowarzyszenie „Perlejewo Łączy”. Wydarzenie zostało dofinansowane przez Województwo Podlaskie.

Uroczystości rozpoczęły się przy Pomniku Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego na Cmentarzu Parafialnym w Perlejewie, gdzie przedstawiciele władz i instytucji, w towarzystwie pocztów sztandarowych Ochotniczych Straży Pożarnych z Czarkówki Małej oraz Perlejewa, złożyli kwiaty, oddając hołd bohaterom.

Następnie uczestnicy przeszli do Kościoła pw. Przemienienia Pańskiego. Uroczystej Mszy Świętej, sprawowanej w intencji Ojczyzny, przewodniczył ksiądz proboszcz Krzysztof Janowic, który w liturgii zwrócił się do wiernych słowami Jana Pawła II „Wolności nie otrzymuje się raz na zawsze, wolność trzeba nieustanie zdobywać”. Duchowny nawoływał do dbałości o kraj i wzmacniania wiary w Ojczyznę, a także o modlitwę za wszystkie służby mundurowe strzegące wschodniej granicy.

Obchody kontynuowano w Świetlicy Wiejskiej w Perlejewie. Uroczystego otwarcia dokonali Pan Jakub Wierzbicki – Wójt Gminy Perlejewo oraz Pani Bożena Bujno – Prezes Stowarzyszenia „Perlejewo Łączy” zapraszając wszystkich zgromadzonych do zaśpiewania 4 zwrotek Hymnu Państwowego RP.

Jakub Wierzbicki podkreślił, wyjątkowość całego wydarzenia: „(…) przy okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości poruszamy dzisiaj także wątek historii i tradycji Gminy Perlejewo na drodze ku odzyskaniu niepodległości. Nasza Gmina była świadkiem licznych ważnych wydarzeń, jak Bitwa Krzemień-Granne z 24 lipca 1792 roku czy Bitwa w Miodusach Pokrzywnych z 18 sierpnia 1945 roku. Urodziły się tutaj i mieszkały osoby, które walczyły o niepodległość Polski w powstaniach narodowych i wojnach światowych, część z nich oddała życie za wolność, którą możemy się teraz cieszyć. Przy okazji kolejnych obchodów będziemy starali się przybliżać te ważne bitwy stoczone na naszej ziemi i lokalnych bohaterów walk o niepodległą Polskę.

Dzisiaj natomiast skupiamy się na aspekcie wiary i będących jej wyrazem miejscowych kapliczek. Gmina Perlejewo, to zgodnie z informacją kurii drohiczyńskiej, siedziba 4-tej najstarszej z 98 parafii diecezji drohiczyńskiej. Parafia Perlejewo została założona po Drohiczynie, Liwie i Prostyni, w 1407 roku. Głęboka wiara i religia katolicka towarzyszyła naszym przodkom zawsze w najtrudniejszych chwilach dziejowych – zaborów, powstań, zsyłek i walk o wolność. Odgrywała ogromną rolę w czasach próby, podtrzymując na duchu i pomagając w przetrwaniu. Wyrazem tej wiary i religijności są między innymi przepiękne świątynie, takie jak kościół Przemienienia Pańskiego w Perlejewie, powszechne uczestnictwo w mszach świętych i nabożeństwach czy niezliczone religijne pieśni patriotyczne śpiewane w kościołach i poza nimi. Wyrazem wiary i religijności, nierozerwalnie związanej z patriotyzmem, były też fundowane przez naszych przodków kapliczki, stawiane często jako wotum wdzięczności za zakończone działania wojenne lub szczęśliwy powrót do domu.

Mając na uwadze powyższe jako pierwszy temat związany z historią i tradycją Gminy Perlejewo na drodze ku odzyskaniu niepodległości wybrałem nasze przepiękne kapliczki. Chciałbym, aby był to pierwszy krok ku inwentaryzacji, ochronie i renowacji, szczególnie zabytkowych kapliczek, na terenie Gminy Perlejewo”.

Następnie odczytano listy skierowane do uczestników od Pana Artura Kosickiego Marszałka Województwa Podlaskiego oraz Jarosława Zielińskiego Posła na Sejm RP. Z inicjatywy starosty Marka Bobla gorącymi oklaskami wszyscy zebrani wyrazili poparcie dla służb mundurowych na wschodniej granicy, włączając się w inicjatywę #MuremZaPolskimMundurem.

Na sali obecni byli m.in.: Marek Bobel – Starosta Powiatu Siemiatyckiego, Krzysztof Andruszkiewicz – Członek Zarządu Powiatu Siemiatyckiego, Bożena Bujno – Radna Powiatu Siemiatyckiego, Bogdan Radziszewski - Przewodniczący Rady Gminy Perlejewo wraz z Radnymi Gminy Perlejewo, Wojciech Mojkowski - Dyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Andrzej Szewczuk - Dyrektor Powiatowego Szpitala w Siemiatyczach, Wojciech Borzym - Burmistrz Drohiczyna, ks. Krzysztof Janowic oraz przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, Szkoły Podstawowej, Klubów Seniora, Kół Gospodyń Wiejskich, Ochotniczych Straży Pożarnych, Wojskowej Komendy Uzupełnień w Bielsku Podlaskim oraz mieszkańcy gminy.

Niezwykle ciekawym punktem programu był interaktywny wykład na temat: „Zabytkowych kapliczek na terenie Gminy Perlejewo i ich znaczenia w zachowaniu tożsamości narodowej”. Prelegentem był Pan Krzysztof Lang – konserwator zabytków, który w interesujący sposób zaprezentował dziedzictwo, jakim są perlejewskie kapliczki. W pięknej opowieści o kapliczkach oraz prezentacji ich zdjęć zaznaczył, że kapliczki są rozsianą w krajobrazie modlitwą ludu polskiego. Konserwator zachęcał by opiekować się kapliczkami i dbać o nie, gdyż wiele z nich stanowi zabytek, który należy ocalić od zapomnienia.

Po interaktywnym wykładzie nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego na temat:. „Zabytkowych kapliczek Gminy Perlejewo i ich związku z wydarzeniami historycznymi na naszej drodze ku odzyskaniu niepodległości”. Celem konkursu było nie tylko rozwijanie zdolności artystycznych ale przede wszystkim kształtowanie postaw patriotycznych, uczenie polskiej historii oraz poznanie zabytków stanowiących dziedzictwo regionu.

Zadanie konkursowe polegało na przedstawieniu formy płaskiej lub przestrzennej kapliczek znajdujących się na terenie Gminy Perlejewo oraz poszukanie informacji na temat danej kapliczki. W konkursie wyłoniono 11 laureatów, którzy otrzymali dyplomy i wspaniałe nagrody.

Uwieńczeniem uroczystości był III Międzypokoleniowy Koncert Pieśni Patriotycznej z udziałem młodzieży szkolnej, seniorów, profesjonalnych muzyków oraz mieszkańców.

Wspólne świętowanie, w tym koncerty z okazji Dnia Odzyskania Niepodległości przez Polskę, stały się w Gminie Perlejewo tradycją. I wieczór pieśni patriotycznej został zorganizowany w 2018 r., z inicjatywy obecnego Wójta Jakuba Wierzbickiego, w celu uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości. II koncert miał miejsce w 2019 roku. Po jednorocznej przerwie spowodowanej pandemią mieszkańcy znów spotkali się by wspólnie upamiętnić 103 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

Bardzo ważną cechą koncertów jest ich międzypokoleniowy charakter. Koncert rozpoczął się występem Chóru Szkolnego, następnie piękne pieśni zaprezentowali członkowie Klubu Seniora z Perlejewa. Gwiazdą programu była również Marlena Uziębło z zespołem Blue Angel Band. Wokalistka zaczarowała publiczność mocnym wokalem i bogatym repertuarem scenicznym. Artystka przeniosła publiczność w świat poświęcony życiu i twórczości Hanki Ordonówny. Preludium do wykonywanych utworów było przybliżenie historii opisującej karierę artystki II Rzeczypospolitej Polskiej.

W trakcie spotkania można było rozsmakować się w regionalnych specjałach przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z Twarogów Lackich i Czarkówki Małej, a także przez Kluby Seniora z Kobyli oraz z Perlejewa.

Pięknym akcentem wspólnego zaangażowania w organizację wydarzenia były biało-czerwone przypinki, które wykonały dla wszystkich uczestników spotkania, panie z Klubu Malucha, Przedszkola, Biblioteki Publicznej oraz Klubu Seniora w Perlejewie.

Wójt Gminy Perlejewo – Jakub Wierzbicki na zakończenie tego uroczystego wydarzenia podziękował raz jeszcze wszystkim zaangażowanym w jego organizację:

  • czcigodnym księżom, w tym księdzu Proboszczowi, chórowi kościelnemu z Panem organistą,
  • druhom OSP z Perlejewa, Czarkówki Małej oraz Twarogów Lackich z Panem Prezesem Gminnego Związku OSP RP w Perlejewie na czele,
  • żołnierzom z WKU w Bielsku Podlaskim,
  • pracownikom i nauczycielom oraz uczniom ze Szkoły Podstawowej w Perlejewie,
  • pracownikom Urzędu Gminy Perlejewo,
  • Seniorom z Klubu Seniora w Perlejewie oraz z Klubu Seniora w Kobyli,
  • szczególne podziękowania kieruję w stronę Kół Gospodyń Wiejskich z Czarkówki Małej oraz z Twarogów Lackich,
  • dziękuję też pracownikom i nauczycielom z Klubu Malucha, Przedszkola, Świetlicy Środowiskowej, Biblioteki Publicznej i wszystkim pozostałym zaangażowanym osobom,
  • dziękuję panu Krzysztofowi Langowi za prelekcję oraz artystom, którzy wystąpili na scenie, chórowi szkolnemu pod kierunkiem Pana Łukasza Kraujutowicza, naszym Seniorom, Pani Marlenie Uziębło z zespołem Blue Angel Band
  • dziękuję także współorganizatorowi - Stowarzyszeniu „Perlejewo łączy” z Panią Prezes na czele, Marszałkowi Województwa Podlaskiego za wsparcie finansowe i Pani Izabeli Wierzbickiej za koordynowanie przygotowań i dopięcie wydarzenia na ostatni guzik oraz wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego wydarzenia.

 

Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej oraz wideorelacji:

 

 

 

 

Odnośniki do wideorelacji:

Podsumowanie wydarzenia: https://www.youtube.com/watch?v=lIdvT2xSbQA

III Międzypokoleniowy Kncert Pieśni Patriotycznej: https://www.youtube.com/watch?v=i4DsfwU6jnI

Zabytkowe kapliczki na terenie Gminy Perlejewo - wykład: https://www.youtube.com/watch?v=kRuntUpbh8s&t=1179s

 

Wójt gminy zaprasza

Wójt Gminy Perlejewo przyjmuje interesantów w każdą środę w godz. 9-12. Prosimy o wcześniejsze telefoniczne potwierdzenie obecności.

 

Urząd Gminy Perlejewo

17-322 Perlejewo
tel./fax 85 657-85-15
e-mail:ug@perlejewo.pl 

 

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

listopad 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.