Logo Gmina Perlejewo

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 27663
W sumie: 27663

News

News zdjęcie id 1020

DRUŻYNA MIESZKAŃCA NASZEJ GMINY W KOLEJNYM ETAPIE PROJEKTU "WIELKIE WYZWANIA:ENERGIA"

08.02.2021

 

 

"Wielkie Wyzwanie: Energia" to projekt, w ramach którego uczestnicy mają za zadanie opracowanie kompaktowego urządzenia do zastosowań indywidualnych, zdolnego do przekształcania energii wiatru na energię elektryczną oraz jej magazynowania w najefektywniejszy sposób. W inicjatywie realizowanej ze środków funduszy europejskich biorą udział zespoły złożone m.in. z naukowców, przedsiębiorców, studentów i "garażowych" przedsiębiorców.

Bociek PNJPPN to trzyosobowa grupa zainspirowana pomysłami Piotra Niedziołko, mieszkańca Podlasia, pszczelarza z nieskażonych nadbużańskich terenów, pasjonata ekologicznych rozwiązań w gospodarstwie przydomowym. Wsparciem dla Piotra jest Jarosław Płatek, miłośnik wędkarstwa na co dzień stosujący wiele ekologicznych rozwiązań w prowadzonej przez siebie firmie gastronomicznej oraz 9-letni syn Piotra, bacznie obserwujący poczynania taty, chętnie uczestniczący w pracach nad projektem.

Zespół za cel postawił sobie wykonanie ekonomicznej i efektywnej turbiny wiatrowej z użyciem jak największej ilości materiałów pochodzących z recyklingu. Główny pomysłodawca, Piotr, od wielu lat pracuje nad rozwiązaniami mającymi na celu oszczędność energii przy jednoczesnej trosce o ochronę środowiska.

Zależy nam, aby nasze rozwiązanie, nazwane roboczo „Bociek”, było dostępne na każdą kieszeń i znalazło zastosowanie zarówno w gospodarstwach przydomowych, a w rozbudowanej wersji także w terenach zurbanizowanych. Kształt prototypu trochę przypomina bociana, który doskonale wykorzystuje siłę wiatru, dlatego też powstał pomysł na naszego turbo „Boćka” – opisują pomysłodawcy.

Serdecznie gratulujemy sukcesu i trzymamy kciuki na dalszych etapach przedsięwzięcia!

 

Źródło: www.przedsiebiorczepodlasie.pl

Wójt gminy zaprasza

Wójt Gminy Perlejewo przyjmuje interesantów w każdą środę w godz. 9-12. Prosimy o wcześniejsze telefoniczne potwierdzenie obecności.

 

Urząd Gminy Perlejewo

17-322 Perlejewo
tel./fax 85 657-85-15
e-mail:ug@perlejewo.pl 

 

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

maj 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.